Keď sa klient rozhodne predať svoj byt sám

Čo dohodnete, to do večera neplatí

Nepoznám oblasť, v ktorej by ľudia menili svoje názory častejšie a rýchlejšie, ako je to v realitnom biznise. Toto navonok chaotické správanie je dôsledkom opatrnosti a strachu z neznáma. Problém nie je v nelogickom konaní ale v nedostatku informácií a dôvery.

Predaj cez dôveryhodnú realitnú spoločnosť má väčšiu váhu a podvedome vedie zúčastnené strany k tomu, aby svoje dohody dodržali.

Klienti, ktorí majú len čiastkové informácie vidia veci inak ako realitní makléri, ktorí majú na vec ucelený pohľad.

V hre je častokrát jediná nehnuteľnosť, prípadne jediné financie, ktoré človek vlastní. Realitné rozhodnutie výrazne ovplyvňuje našu budúcnosť a my chceme vidieť pri sebe niekoho, komu na nás záleží a nejde len o ďalšiu transakciu.

Čo vedie klienta k predaju bytu bez realitného makléra?

Majiteľ, ktorý predáva svoj byt prvý krát v živote, môže mať pocit, že predaj je jednoduchá vec, ktorú zvládne aj sám. Hm, keby to tak bolo, všetci realitní makléri by patrili k špičkovým maklérom s tisíckami predaných nehnuteľností a s domom na Bahamách 🙂

Najčastejší dôvod, prečo sa majiteľ rozhodne predať svoj byt sám, je ušetriť na provízii pre makléra a stanoviť si čo najvyššiu cenu za byt.

Strácate výhodu “Nový byt v ponuke, po ktorom všetci bažia”

V 99% prípadov má majiteľ bytu nereálne očakávania a svoju nehnuteľnosť nadhodnotí. Neberte to, prosím, ako výčitku, je na začiatku zbierania skúseností. Predáva predsa prvý byt, ako má vedieť, že je jeho cena vysoká, keď mu aj sused z vedľajšieho vchodu povedal, ako draho predal svoj byt?

Ani špičkový maklér nepredá predraženú nehnuteľnosť. Cenu nehnuteľnosti určuje trh, t.j. ponuka a dopyt v danej lokalite a v danom čase. Maklér cenu neurčuje, len ju doporučuje na základe skúseností z trhu a ďalej s cenou pracuje.

Správna cenová stratégia vám pomôže získať za byt viac peňazí, ako keď ho preceníte s očakávaním, že veď potom z ceny spustíte. V skutočnosti však nemáte KOMU spúšťať, pretože NIK vám ponuku nedá a väčšinou ani nezavolá.

“Nie je ťažké vypýtať si, náročné je dostať” alebo “Ak správne požiadate, tak aj dostanete”

Ak predávate svoj byt prvý krát, byt si pofotíte, stanovíte cenu podľa toho, koľko za byt potrebujete, nie podľa trhovej hodnoty, zavesíte inzerát na web, vo väčšine na neplatený realitný portál, prípadne na sociálne siete a pochválite sa, ako ste to zvládli aj BEZ MAKLÉRA.

Verte mi, ako prví vám v priebehu niekoľkých minút začnú volať práve realitní makléri. S nastaveným asistentom sa dozvedia o vašej novej ponuke len čo inzerát zverejníte. Nakoniec viacerým z nich podľahnete, zveríte im predaj podľa vašich podmienok a po pár týždňoch zostanete sklamaní.

Aj tu platí, že tí najlepší makléri vám zavolajú až po niekoľkých týždňoch neúspešného predaja, keď už prijmete názor, že ste cenu zrejme prestrelili a z bytu sa stáva nepredajný ležiak. Z vás sa však v tejto chvíli stáva skúsenejší klient a stávate sa tak aj rozumným partnerom pre špičkového makléra. Je to proces, ktorým prechádzate nielen vy ale aj každý začínajúci maklér.

alebo odoláte a pokračujete bez makléra

Inzeráty súkromných inzerentov navštevujú hlavne kupci, ktorí hľadajú lacnejšie nehnuteľnosti. Nezískate si tak dôveru všetkých potenciálnych záujemcov a to tých, ktorí hľadajú bezpečnosť pri kúpe a nevedia si vašu dôveryhodnosť preveriť. Zaujať však môžete výrazne nižšou cenou.

Len si predstavte, boli by ste ochotní zaplatiť za nový Mercedes cenu neznámemu inzerentovi v rovnakej výške ako dôveryhodnému autorizovanému predajcovi? Ak by vám dal súkromný inzerent výraznú zľavu, potom by ste už šli do rizika kúpy?

Je to naozaj také jednoduché?

Ak stretnutie pôsobí dojmom, že je všetko dohodnuté, tak to ani zďaleka dohodnuté nie je. V praxi sa často stáva, že záujemca, ktorý je počas obhliadky z bytu nadšený, ho v drvivej väčšine prípadov nekúpi. A naopak.

Záujemca svojim nadšením vyjadruje hlavne súhlas S VAŠIM NÁZOROM, aký je váš byt úžasný, skvelo sa v ňom býva, má ultra nízke náklady a lokalita je na nezaplatenie.

Svoj skutočný záujem o váš byt preukáže až vtedy, keď vám dá ponuku, nech sa vám zdá akokoľvek nízka. Nebude však finálna.

Keď chcete robiť prácu realitného makléra, rátajte s tým, že budete prechádzať rovnakým procesom učenia sa a zbierania skúseností, akým si prešiel aj on

Máte však na to čas?

Pokiaľ ide o cenu, buďme realisti a trochu k tomu pridajme. Skúsený maklér vás nebude zavádzať vysokou cenou. Radšej vám povie, čo si skutočne o cene za váš byt myslí, aj keď riskuje, že s ním do spolupráce nejpôdete. Je to súčasť vyjednávania, ktoré začína už pri nábore.

Takto má maklér vyššiu šancu predať váš byt za najvyššiu reálnu cenu, keď sa k nemu už ako skúsenejší klient po 3 mesiacoch neúspešného predaja vrátite, aby vám vyjednal čo najvyššiu cenu.

Ak maklér nastaví cenu bytu vysoko už pri nábore, možno sa vám týmto ťahom zapáči. Keď sa však byt nepredá, ťažko vás už neskôr presvedčí, že treba ísť s cenou dole. Podvedome budete každé zníženie porovnávať s pôvodne stanovenou cenou. Človek má tendenciu naviazať sa na vyššiu cenu, ktorú mu maklér na začiatku doporučil. Verte mi, radšej potom vymeníte makléra ako by ste mu mali znížiť cenu.

Ktosi raz povedal: “Keby to bolo ľahké, uspel by v tom každý.”

Pre jednoduchosť sa v blogu odvolávam na byt, uvedené poznatky však v plnej miere platia aj pri predaji domu, pozemku, príp. inej nehnuteľnosti.

Ak sa Vám blog páčil podporte ho zdieľaním 🙂 Ďakujem.

Ak potrebujete poradiť ohľadom predaja, či prenájmu Vašej nehnuteľnosti, kľudne sa mi ozvite:

Ing. Jana Kudelášová
Váš realitný maklér a poradca
Mobil: +421 905 713 105

E-mail: jana.kudelasova@re-max.sk

Adresa do kancelárie: RE/MAX Plus, Račianska 9, 831 02 Bratislava

alebo prostredníctvom kontaktného formulára na tejto webovej stránke.